Kurser og orienteringsmøder
Kurser og orienteringsmøder
Kurserne for foreningens tillidsrepræsentanter, som primært er af 1-2 dages varighed, udbydes af Akademikernes Centralorganisation (AC) og Dansk Psykolog Forening (DP). Kurserne giver viden om TR-arbejdet, forhandlingstræning m.m. og derudover mulighed for at møde TR-kolleger, som man kan få glæde af at sparre med. Derfor opfordres alle nye tillidsrepræsentanter stærkt til at gennemgå uddannelsesforløbet.
Forløbet er:
- DP’s introduktionskursus for nyvalgte tillidsrepræsentanter
- AC-basiskurser, modul 1: Grundkursus om TR-arbejdet med emner som TR i samarbejdsudvalget, TR som rådgiver, TR som forhandler
- AC-basiskursus, modul 2: Nye lønsystemer, herunder udviklingsaspekter og forhandlings" håndtag"
- AC-basiskursus, modul 3: Samarbejdsudvalg/ MED-udvalg
- AC-basiskursus, modul 4: Forhandlinger med succes
- DP-kursus: Emner af særlig interesse for psykologerTR’ere
- DP´s regionale dialogmøder mellem tillidsrepræsentanter
- DP’s årsmøder for TR’ere
Du vil få tilsendt en særlig folder med tilmeldingsblanket til kurserne.
Dansk Psykolog Forening afholder kurser, regionale dialogmøder og årsmøder om emner af særlig interesse for egne tillidsrepræsentanter. Ved disse arrangementer møder du fagfæller, som arbejder med de samme områder og har de samme interesser som dig. Der er derfor rig lejlighed til at udveksle erfaringer og få gode råd samt til at danne netværk. Hold øje med arrangementerne og sørg for at få tidspunkterne booket i din kalender.
Møderne annonceres ved brev, i TR-Nyt og på foreningens hjemmeside.