For at der kan foregå en vurdering af kurser, der retter sig mod fællesmodulerne, er det en forudsætning, at disse kurser indholdsmæssigt såvel som timemæssigt nøjagtig svarer til det pågældende emne. Et tilsvarende krav gælder ikke for kurser rettet mod specialiseringsmodulerne. Vær dog opmærksom på, at der i enkelte specialer er en regel om sammenhæng mellem teori og supervision.
Kurser på under 6 timer kan ikke indsendes til vurdering. Sådanne kurser vil dog godt kunne indgå i den enkelte psykologs specialistansøgning, hvor fagnævnet så vil foretage en konkret vurdering af kurset i forbindelse med den indsendte specialistansøgning.
Det er ikke muligt at få godkendt det samme kursus på både fællesmodulerne og på specialiseringsmodulerne.
Kurser kan vurderes både før efter afholdelse.
Følgende oplyses i forbindelse med ønske om vurdering af kurser
Kursusbeskrivelsen skal tydeliggøre kursets formål.
Kursets indhold skal nøje beskrives. Kursusbeskrivelsen skal tydeliggøre kursets formål.Kursets indhold skal nøje beskrives.
Det skal angives under hvilket modul og under hvilket emneområde, kurset ønskes vurderet. Et kursus, der ønskes vurderet af fagnævnene i forhold til specialiseringsmodulerne, kan eventuelt vurderes i forhold til flere specialistuddannelser. Hvis dette ønskes, skal det fremgå af ansøgningen, som så skal indsendes i tilsvarende antal kopier eller pr. mail.
Det skal fremgå om kurset er tilrettelagt som eksempelvis – forelæsning, katederundervisning, metodetræning, rollespil eller andre øvelser.
Kursusbeskrivelsen skal omfatte navne på samtlige undervisere. Det skal oplyses om den enkelte underviser er godkendt specialist/supervisor i Dansk Psykolog Forening. Er vedkommende ikke godkendt eller har underviser en anden akademisk uddannelse vedlægges udførligt CV (se kapitel 2, punkt 7). Hvis kurset har flere undervisere skal det fremgå, hvor mange timer hver underviser anvender på et givent emne.
Det skal af beskrivelsen fremgå, hvor mange kursusdeltagere, der maksimalt tillades på kurset. Endvidere skal deltagersammensætningen angives, idet højst 25% af deltagerne må være ikke-akademikere. Andre akademikere end psykologer skal have en relevant uddannelse i forhold til de specialistuddannelser, som er kursets målgruppe. Ved undervisningsformer, der baserer sig på forskellige former for øvelse og træning, må der maksimalt være 25 deltagere.
Antal effektive undervisningstimer (af 60 minutter) skal fremgå af kursusbeskrivelsen (f.eks. skal tid til frokost ikke medregnes heri). En kursusdag fra f.eks. klokken 9-16 regnes således normalt som 6 undervisningstimer. Kurser kan foregå over flere dage, uger eller måneder.
Udlevering af kursusbevis forudsætter at Dansk Psykolog Forenings fremmøderegler er overholdt. Fremmødereglerne forudsætter, at kursisten som udgangspunkt deltager i hele kurset! Der kan dog godkendes et fravær på 10%. Der skal tages særskilt stilling til et fravær på mere end 10%. Kursusleder kan ved særlig force majeure vurdere det relevant at udstede kursusbevis ved en overskridelse af de 10% fravær. Hvis det er praktisk muligt, kan der aftales individuelle erstatningstimer.
Ved en eller flere gentagelser af et tidlige godkendt kursus er godkendelsen fortsat gældende, såfremt kurset lever op til de bestemmelser som Specialistuddannelsesudvalget, fagnævnene og Kursusudvalget løbende vedtager. Desuden er det en forudsætning at der ikke foretages nogen form for ændringer i kurset, hverken hvad varighed, indhold, underviser mv. angår. Kurset skal altså være fuldstændig identisk med det tidligere godkendte kursus.
Ved gentagelse af et kursus skal der indsendes oplysninger om kurset, herunder dato for afholdelse, til sekretariatet. Der vil efterfølgende blive givet en administrativ godkendelse af kurset.
For godkendelse af grundkurser i Exners Rorschach System forudsættes gennemførelse af et videregående kursus førend der kan gives merit i forhold til specialiseringsmodulerne. Kurset skal enten omhandle børn eller voksne.
Vejledning til udbydere af længerevarende uddannelser i psykoterapi