På kurset får du indsigt i arbejdstid og lønsystemerne på det offentlige område.
Du får indsigt og overblik over både arbejdstidsreglerne og lønsystemets elementer og begreber - samt hvilke muligheder, der overlades til dig, som TR lokalt.
Du får således blik for sammenhængen mellem det, du selv skal forhandle og aftale på din egen arbejdsplads, og det organisationen har aftalt direkte i overenskomsten.
Kurset giver dig træning i at varetage de forhandlinger, der er knyttet til de lokale lønforhandlinger. Ligesom det giver dig støtte til at forstå og bruge arbejdstidsreglerne i din funktion.
Kurset henvender sig primært til de tillidsrepræsentanter, der har gennemgået ”Introduktion til TR-arbejdet” i Akademikernes basisuddannelse.
Efter kurset vil du have opnået fortrolighed med blandt andet at arbejde med:
Du får en gennemgang af overenskomstens regler - og gennem dilemma-, forum- og forhandlingsspil samt situationsbilleder diskuterer vi muligheder og teknikker med dig i centrum.
Undervisningen vil foregå som en vekselvirkning mellem samtaleforelæsning, praktiske situationer/eksempler, opgaver og spil. Der vil være et første modul virtuelt af 2½ timers varighed med introduktion og et internat af 2 dages varighed.
2½ timers virtuelt kursus 14 dage før et 2 dages internat
Arrangør
Afholdes af Akademikerne. Evt. henvendelser skal rettes til kursuscenter@dp.dk
Sted
Haraldskær - Sinatur Hotel
Skibetsvej 140
7100 Vejle
Tid og varighed
22.september 2026, kl. 9.00-11.30 (online modul)
6.-7. oktober 2026 (2 dages internat)
Første modul afholdes virtuelt af 2½ timers varighed med introduktion herefter et internat af 2 dages varighed.
"Først-til-mølleprincippet"
Tildeling af pladser sker efter "først-til-mølleprincippet".
2 AC TR kurser pr. år
Grundet dit tillidshverv kan vi tilbyde dig, at du højst kan deltage på 2 AC TR kurser pr. år
Har du gennemført DP's TR Velkomstkursus?
DP anbefaler, at TR/TR suppleant har gennemført DPs eget TR velkomstkursus, inden deltagelse i ACs TR basiskurser.
Afbud
Er du blevet forhindret, skal du afmelde dig via MitDP hurtigst muligt.