Fyraftensmøde – Skolevægring og mistrivsel – børneperspektiver på hjælp

Fyraftensmøder

  • Ref nr.
  • Sted
  • Dato
  • Tilmeldingsfrist
  • Max. deltagere
  • Pris ekskl. moms
  • 404832
  • Virtuelt 
  • 5.10.2027 - 5.10.2027
  • 5.9.2027
  • 1000
  • -
  • Tilmeld

Når et barn har været væk fra skolen i længere tid, bliver fysisk tilbagevenden ofte et centralt mål – nogle gange på bekostning af andre mål, der for barnet kan være vigtigere: trivsel, tilhør, agens og værdighed.

Med konkrete eksempler sætter oplægget fokus på, hvordan hjælp ikke alene bør forstås som afhjælp af et afgrænset problem, men i høj grad også må handle om at åbne nye positioner og deltagelsesmuligheder for barnet.

Med afsæt i børns tilbagevenden til skolen efter skolevægring inviterer oplægget samtidig til en bredere faglig diskussion af, hvad det vil sige at tilbyde hjælp, hvis hjælp ikke nødvendigvis skal forstås snævert som det at løse et problem.

Underviser

Frederikke Skaaning Knage – uddannet cand.psych. i 2015 fra Københavns Universitet, PPR-psykolog 2015-2018 i Frederikssund Kommune, Ph.d. fra Aarhus Universitet 2023 med projektet: ”Re-fusing school refusal”, om børns perspektiver på skolevægring. Aktuelt ansat som adjunkt på Psykologisk Institut på Aarhus Universitet.


Praktiske informationer

Arrangør

Dansk Psykolog Forening - evt. henvendelser kan rettes til kursuscenter@dp.dk

Sted

Kurset afholdes virtuelt og du vil modtage et link 2-3 dage før start. Tilmelder du dig kort tid før kursusstart, vil du modtage linket i bekræftelsesmailen.

Tid

5. oktober 2027, kl. 18.00 - 20.00

Pris

Gratis fyraftensarrangement for alle medlemmer.

Deltagelse

Til fyraftensmøder og medlemsmøder behøver du ikke have kameraet tændt, medmindre du ønsker ordet. Men du skal stadig være opmærksom på, at andre ikke har adgang direkte eller indirekte.