Heldagskursus Kreds Ribe: Vagusnervens funktion, polyvagal teori og egenomsorg v. Ingelis Arnsbjerg

Kursus

  • Ref nr.
  • Sted
  • Dato
  • Tilmeldingsfrist
  • Max. deltagere
  • Pris ekskl. moms
  • 403328
  • Region Syddanmark 
  • 19.9.2025 - 19.9.2025
  • 1.9.2025
  • 35
  • -
  • Tilmeld

KURSUSHOLDEREN

Ingelis Arnsbjerg er privatpraktiserende ergoterapeut med autorisation i Danmark og i USA. Ingelis er på 26. år indehaver af virksomheden Sans & Samling med behandlingsfaciliteter i Nødebo. Ingelis afholder jævnligt kurser og foredrag om Polyvagal Teori, sensorisk bearbejdning, undersøgelsesredskabet SPM-2 (Sensory Processing Measure) og lydterapierne Integrated Listening Systems (iLs) samt Safe and Sound Protocol. (SSP) Ingelis er Formand for Bestyrelsen i Ergoterapi Fagligt Selskab for Børn og Unge siden 2015.

INTRODUKTION TIL KURSUSDAGEN

Den internationalt anerkendte Psykiater og Neurofysiolog Stephen Porges, har forsket i over 50 år i menneskets autonome tilstande. Disse tilstande har afgørende betydning for, at vi kan engagere os socialt og indgå i konstruktiv og medmenneskelig kommunikation og samspil.

Tilstande i ANS (det autonome nervesystem) har markant betydning for udbytte af samtaler, samvær og terapi, på grund af tilstandenes påvirkning af grad af tryghedsfølelse, sensorisk bearbejdning, opmærksomhed og koncentration.

Når vi kommer tæt på mennesker i stressberedskab eller affekt påvirkes vores eget nervesystem og vi kan opleve, at vi selv bliver utrygge, urolige og kommer i forsvarsberedskab.

På kurset gennemgås den store betydning af egenomsorg for vores eget nervesystem og vi afprøver regulerende metoder, som kan anvendes forbyggende, under aktuelt pres og efter krævende opgaver. Metoderne til stimulation af Vagus nerven, kan mindske stress beredskab og regulere det Autonome Nervesystem til en større grad af indre ro og fremme restitution.

DET FÅR DU MED HJEM

  • Dr. Stephen Porges Polyvagale Teori belyser og forklarer menneskets grundlæggende behov for at føle sig tryg og forbundet i kontakt, kommunikation og socialt samspil.
  • Få indsigt i Dr. Stephen Porges neurovidenskabelige teori, som underbygger menneskets behov for tryghedsfølelse, forbundethed og social engagering.
  • Få viden om det Autonome Nervesystems funktion og de indre autonome tilstande, som præger menneskets adfærd, kommunikation, handlekraft og helbred.
  • Få indsigt i hvordan de klienter du yder din indsats for, kan blive mere fortrolige med nervesystemets signaler.
  • Lær at anvende konkrete metoder til stimulering af Vagus nerven, med henblik på at reducere forsvarstilstande, fremme indre ro og balance og dermed modtagelighed for behandling.
  • Oplev hvordan Vagus stimulation kan anvendes af dig selv med omsorg for dit eget nervesystem. Når vi regulerer vores eget nervesystem, kan vi bedre regulere andres.

KURSUSGEBYRET DÆKKER

Powerpoint i 2 PDF versioner, 1 med hele slides og 1 noteversion, samt øvrigt kursusmateriale fremsendes inden kursusstart og medbringes af deltagerne. Kursusbevis udleveres ved dagens afslutning

KURSUSINDHOLD

  • Gennemgang af Dr. Stephen Porges Polyvagale Teori.
  • Vagus nervens forskellige funktioner i regulering af det Autonome Nervesystem.
  • Neuroception
  • Polyvagal Teori sat i relation til sensorisk bearbejdning.
  • Betydningen af vores egen regulering
  • Egenomsorg / selfcompassion
  • Metoder til Vagus nerve stimulation med henblik på regulering af det autonome nervesystem afprøves i praksis.
  • Introduktion til de 2 Vagus stimulerende lydterapeutiske metoder Safe and Sound Protocol (SSP) (udviklet af Dr. Stephen Porges) samt Integrated Liastening Systems (ILS) (udviklet af Dr. Ron Minson).
  • Der gives skriftligt oplæg til individuel refleksion over, hvordan du kan anvende indsigt og redskaber fra kursusdagen til egenomsorg og i dit arbejde.

Praktiske informationer

Arrangør

Kreds Ribe - evt. henvendelser kan rettes til kreds-ribe@decentral.dk

Sted

Fritidshuset, Kirkegade 51, 6700 Esbjerg

Tid og varighed

Fredag d. 19. september 2025

Kl. 8-15.30

Pris

Arrangementet indgår ikke i DP’s specialistuddannelser og er derfor momspligtigt.

Medlemmer af Kreds Ribe 850 kr.

Andre DP-medlemmer 975 kr.

Andet praktisk

Obs. Skulle der være over 35 tilmeldte prioriteres egne medlemmer før medlemmer fra andre kredse.

Seneste tilmelding d. 1. september via dp.dk.

Fuld forplejning.

Har du allergener eller øvrige kostrestriktioner bedes du give besked via kreds-ribe@decentral.dk senest en uge før kurset.

Dagens program:

8-8.30 Morgenmad

8.30-12 Kursusprogram

12-12.45 Frokost

12.45-15.30 Fortsat kursusprogram inklusiv kaffepause med kage


Salgs- og leveringsbetingelser

Tilmeldingen er bindende, når der er 6 uger eller mindre til kursusstart. Du finder salgs- og leveringsbetingelserne for din tilmelding her.

Hvis der er afvigelser fra de generelle salgs og leveringsbetingelser, som gælder for dette konkrete kursus, beskrives de her: