Kreds MIDTVESTjylland – Kredsårsmøde med generalforsamling

Arrangementer

  • Ref nr.
  • Sted
  • Dato
  • Tilmeldingsfrist
  • Max. deltagere
  • Pris ekskl. moms
  • 402696
  • Region Midtjylland 
  • 17.2.2025 - 17.2.2025
  • 5.2.2025
  • 40
  • -
  • Tilmeld

Generalforsamling Kreds MIDTVESTJylland

I forbindelse med generalforsamlingen har du mulighed for at spise sammen med dine kolleger og høre Anders Sørensen, psykolog, ph.d. og forfatter fortælle om Psykoterapi og udtrapning af psykofarmaka.

Alt psykofarmaka kan give abstinenssymptomer ved udtrapning, som til forveksling kan ligne tilbagefald af det, man fik medicinen for. Det kan også være helt andre symptomer, som åbenlyst intet har med psykisk lidelse at gøre og som derfor er nemme at identificere. Ofte er det en kombination. Når en medicinsk behandling bringes til ende, fx i forbindelse med et psykoterapeutisk forløb, er det derfor vigtigt, at medicinen trappes gradvist og langsomt ned, ikke sjældent over et eller flere år fordelt på 20-30 dosisreduktioner eller endnu flere, alt efter hvor lang tid patienten har taget medicinen. Udtrapningen skal ofte gå markant langsommere end man hidtil har troet og end der stadig står i mange retningslinjer på området.

Anders Sørensen er psykolog med ph.d. i psykiatri, og forsker i hvordan man bedst og sikrest hjælper mennesker ud af psykiatriske lægemidler med alt hvad det kan indebære af abstinenser, angst, eksistentielle kriser, bekymringer og tilbagevendende følelsesliv og tankeaktivitet, som skal håndteres på ny. Anders vil fortælle om, hvordan han bruger psykoterapi, når han i sin daglige praksis hjælper mennesker ud af psykofarmaka, og hvad man som psykolog skal være særlig opmærksom på ved sine medicinerede klienter – både på, og på vej ud af, medicinen. På kurset vil man blive bedre rustet til at tage samtalen om medicin med sine klienter, både i overvejelsesfasen, under medicineringen og ved ønske om udtrapning.

Dagsorden for Generalforsamling

  1. Valg af dirigent 
  2. Fastsættelse af forretningsorden 
  3. Beretning om kredsens virksomhed det forgangne år 
  4. Godkendelse af regnskabet for det forgangne år 
  5. Forslag til aktivitetsplan for det kommende år 
  6. Evt. medlemsforslag - der er ikke indkommet nogen.
  7. Punkt fra kredsstyrelsen til drøftelse: Vi oplever en stigning i udgifter til afholdelse af kredsens arrangementer, mens tilskuddet fra DP centralt ikke er steget.
  8. Afstemning om udgiftsniveau til kommende kredsmøder:
  • Scenarie 1: Nedjustere bespisning til, at der indkøbes sandwich til kredsmøder, bages kage og brygges kaffe. Udgifter vil derudover begrænses til lokaleleje inkl. rengøring. Dette scenarie vil kræve øget arbejdsbyrde for kredsens styrelse
  • Scenarie 2: Færre kredsmøder, sådan at der fremover afholdes et kredsmøde med generalforsamling og derudover 1-2 årligt kredsfyraftensmøder (fremfor 3 som hidtil).
  • Scenarie 3: Deltagerbetaling til de 3 kredsfyraftensmøder
    • Deltagerpris op til 150kr
    • Deltagerpris op til 100kr 
    • Deltagerpris op til 50kr (kassereren gjorde opmærksom på, at dette nok ikke var et realistisk beløb)
  1. Godkendelse af budget for det kommende år 
  2. Beslutning om valgmodel for de kommende 2 år: enten -Valg af kredsstyrelse på generalforsamlingen, eller – Valg af kredsstyrelse ved urafstemning straks efter generalforsamlingen 
  3. Valg af kredsstyrelse eller præsentation af kandidater til valgene ved urafstemning afhængigt af, hvilken valgform generalforsamlingen har besluttet 
  4. Eventuelt.

På gensyn - Kredsstyrelsen

Praktiske informationer

Arrangør

Kreds MIDTVESTjylland - evt. henvendelse til kredsmidtvestjylland@dp-decentral.dk

Sted

Huset No7

Nørregade 7

7400 Herning

Tid og varighed

Kl. 17-20.30

Til- og afmelding

Tilmelding senest 05.02.2025

Andet praktisk

Skriv oplysninger om evt. allergener

Salgs- og leveringsbetingelser

Tilmeldingen er bindende, når der er 6 uger eller mindre til kursusstart. Du finder salgs- og leveringsbetingelserne for din tilmelding her.

Hvis der er afvigelser fra de generelle salgs og leveringsbetingelser, som gælder for dette konkrete kursus, beskrives de her: