Høring over ny bekendtgørelse om bevillingsfunktionen m.v. under Danmarks Frie Forskningsfond

Dansk Psykolog Forening er høringspart i Uddannelses- og Forskningsstyrelsens høring over udkast til ny bekendtgørelse om bevillingsfunktionen m.v. under Danmarks Frie Forskningsfond.

Der gives med høringsudkastet mulighed for, at Danmarks Frie Forskningsfond kan fastsætte begrænsninger af det antal ansøgninger, en ansøger kan indsende. Desuden præciseres det, at ansøgninger der kvalitetsmæssigt vurderes ikke relevante kan give karens, og at Danmarks Frie Forskningsfond kan afvise ansøgninger fra ansøgeren uden at realitetsbehandle ansøgningen. Sluttelig er der foretaget en nyaffattelse af bestemmelsen om de krav og formkrav, som fonden kan stille i et opslag. Det er herunder præciseret, at det alene er manglende overholdelse af formkrav, som kan medføre, at en ansøgning afvises uden realitetsbehandling.

Du kan læse mere om høringerne via følgende link: Høringsdetaljer – Høringsportalen

Du kan bidrage med eventuelle opmærksomheder til DP’s høringssvar igennem formularen.

Høringsfrist:  16. februar

 

    Er du medlem af DP?

    Vedhæft gerne høringssvar

    Hvis du har spørgsmål til høringen, er du altid velkommen til at kontakte foreningen på mos@dp.dk eller +45 24 77 03 04.