Her kan du læse om hovedresultaterne, som vil gælde for alle psykologer og akademikere i kommunerne. Udover de generelle hovedresultater får du også et overblik over forligene på det kommunale område og du kan se, hvad der særligt gælder for din ansættelse.
Med en økonomisk ramme på 9,09 pct. er du sikret en positiv reallønsudvikling. – Det betyder at din løn stiger over de næste år.
Den økonomiske ramme er den samlede pose penge, hvor størstedelen går til løn og resten går til andre forbedringer. Den første lønstigning træder i kraft 1. april 2026. I skemaet kan du se en oversigt over de konkrete ændringer:
Se en oversigt over de konkrete ændringer i skemaet:

Hvad bliver den generelle lønstigning reelt?
Skemaet indeholder en række ændringer. Hvis du kun ser på den generelle lønudvikling (altså det, der direkte påvirker din grundløn), ser regnestykket sådan ud:
Det giver en forventet generel lønstigning på 6,27 % over tre år.
Inflationen skønnes til 4,4% og der skønnes forventet reallønsfremgang på 1,88 procent.
Forklaringen i lønstigningsforskellen fra 6,09 til 6,08 procent ligger i reguleringsordningen. Reguleringsordningen er en mekanisme, der skal sikre, at lønnen i det offentlige nogenlunde følger lønudviklingen i den private sektor. Hvis lønnen i det private stiger mere end i det offentlige, kan ordningen udløse en ekstra stigning. Omvendt kan den også trække lønudviklingen ned, hvis det vurderes, at det offentlige allerede har haft en højere udvikling.
Idet fritvalgsordningen først træder i kraft den 1. januar 2028, er det aftalt, at der i perioden 1. april 2027 til 31. december 2027 udbetales et midlertidigt månedligt tillæg.
Det midlertidige månedligt tillæg er på 2,44 pct. af den pensionsgivende løn. Tillægget er ikke pensionsgivende.
Der er aftalt en ny fritvalgskonto, som giver medarbejderne større frihed til selv at vælge mellem løn, pension og frihed. Formålet er at skabe mere attraktive og fleksible muligheder.
Fritvalgsordningen består af en fritvalgslønkonto og tilknyttet frihed og træder i kraft den 1. januar 2028.
Ordningen består både af midler, der sættes ind én gang årligt ved årets begyndelse og af midler, der indsættes månedligt:
Hvad kan du vælge?
Hvert år – senest 1. oktober – vælger du, hvordan bidragene skal bruges i den kommende periode.
Du kan vælge:
Hvilken frihed er tilknyttet fritvalgskontoen?
Fritvalgsordningens tilknyttede frihed er opsat således, at den ansatte har rettigheden til frihed uden løn. Den ansatte kan ved udnyttelsen af friheden anmode om at få udbetalt et beløb fra vedkommendes fritvalgskonto.
Den tilknyttede frihed er:
Hvad hvis jeg ikke har brugt midlerne ved årets udgang?
Hvis der står midler på fritvalgslønkontoen ved fritvalgperiodens udløb, udbetales de. Ved udløb af fritvalgsperioden har man ret til at få overført op til 15 ikke afholdte fridage til den kommende fritvalgsperiode. Man kan maksimalt have 15 overførte fridage.
Hvad hvis jeg fratræder?
Ved fratræden udbetales ubrugte midler.
Øvrig viden om fritvalgsordningen
Aftalen om opsparing af frihed fra OK24 ophæves, men retten til at opspare frihed bevares i den nye aftale om fritvalg. Der vil blive udarbejdet vejledningsmateriale om fritvalgsordningen. Som følge af etableringen af fritvalgsordningen ophører aftalen om 6. ferieuge, særlig feriegodtgørelse (forhøjet ferietillæg) og forhøjet feriegodtgørelse. Der er aftalt en overgangsordning for afvikling af 6. ferieuge, indtil fritvalgsordningen er fuldt implementeret.
Fra 1. april 2026 forbedres ordningen om frihed ved barns sygdom.
I dag har du mulighed for at holde fri med løn på barnets 1. og 2. sygedag. Fremover udvides muligheden, så den også omfatter:
Det betyder, at du fremover har mulighed for fri med løn på hjemkaldelsesdagen samt på 1., 2. og 3. sygedag forudsat, at forholdene på arbejdspladsen tillader det.
Barselsaftalen forbedres for børn, der er født eller modtaget fra 1. april 2026.
Forbedringerne indebærer:
Derudover er der aftalt yderligere forbedringer ved:
Parterne er enige om at forebyggelse af stress er et fælles ansvar. Derfor lægges der i forliget særlig vægt på at styrke arbejdsmiljøet og forebygge stress, så trivslen på kommunale arbejdspladser øges.
I overenskomstperioden vil parterne undersøge mulighederne for at etablere et samarbejde mellem arbejdsgivere og pensionskasser om tidlig indsats for medarbejdere med langtidssygemelding.
Samarbejdsudvalgenes rolle
Samarbejdsudvalgene får en større og mere systematisk rolle. De skal drøfte, hvordan arbejdspladsen kan identificere, forebygge og håndtere problemer med arbejdsrelateret stress.
Der er indført en ret til at anmode nærmeste leder om samtale i forbindelse med livsfaser eller livssituationer, der have betydning for trivsel eller tilknytningen til arbejdspladsen.
Det er også aftalt at videreføre og videreudvikle den fælles partsindsats SPARK (Samarbejde om Psykisk Arbejdsmiljø i Kommunerne).
Endelig er der fokus på at øge kendskabet til TRIO-uddannelsen i psykisk arbejdsmiljø med henblik på, at flere ledere deltager sammen med tillids- og arbejdsmiljørepræsentanter.
Alt i alt skaber disse tiltag en bedre ramme for dialog, forebyggelse af stress og et stærkere samarbejde på de kommunale arbejdspladser.
Den kommunale Kompetencefond videreføres.
For Dansk Psykolog Forening har det været vigtigt at forbedre lokallønssystemet på en række centrale punkter med det formål at optimere funktionaliteten samt gøre systemet mere gennemsigtigt. Følgende forbedringer er aftalt:
Der er afsat 0,14 pct. af den økonomiske ramme specifikt til lokal løn. Midlerne udmøntes januar 2027 (0,05 procent) og april 2027 (0,09 procent) og forhandles af de lokale parter på den enkelte arbejdsplads. Midlerne kommer oven i den allerede eksisterende lokale løn, så lokallønsandelen samlet set forventes at stige.
Ledere
Der er prioriteret en pulje på 0,09 procent til lønforbedringer til ledere og parterne er enige om at igangsætte et projekt om god ledelse og lederliv i balance.
Ved denne overenskomstfornyelse er der ikke aftalt tillæg eller lignende, som kun vedrører psykologerne. Det skyldes, at at midlerne er gået til generelle forbedringer for alle psykologer og derfor sammen med Akademikerne prioriterede mest muligt i generelle lønstigninger, herunder flest mulige midler og frihed i den nyetablerede fritvalgskonto.