Selskab for Psykologisk Psykiatri

Velkommen til Selskab for Psykologisk Psykiatris side. Her på siden kan du se styrelsen, referater fra møder og aktuelle arrangementer og kurser arrangeret af selskabet.

Om selskabet

Selskab for Psykologisk Psykiatri blev stiftet 1997, som et græsrodsinitiativ inden for Psykologforeningen. Et hovedformål var oprindelig at arbejde på at fremme en (fag)psykologisk tilgang inden for psykiatrien, som var (og til dels stadig er) domineret af et lægeligt, biomedicinsk perspektiv. I debatter i dagens Danmark efterspørges der jo fortsat ikke bare flere psykologer, men også en mere psykologisk/psykosocial forståelse af psykiske lidelser, inden for både voksen- & børne-unge området.

Selskabet arrangerede debatmøder, som ”fyraftensmøder”, men har fra et tidligt tidspunkt også afholdt kvalificerende faglige kurser.

I en del år gav det en kreativ dynamik i arbejdet i Selskabet, at dets bestyrelse bestod af psykologer fra dels hospitalspsykiatrien, dels socialpsykiatrien. Det gav anledning til en del uformelle, men livlige faglige diskussioner! Efterhånden er det dog længe siden, vi har haft kolleger fra socialpsykiatrien med. – Kolleger, der arbejdede inden for børne-unge området, dannede 2006 SPBU – Selskab for Psykopatologi hos Børn og Unge.

Efter et stort arbejde fra ikke mindst de ledende psykologer Birgitte Bechgaard (Selskabets mangeårige formand) og Per Knudsen blev der i 2005 omsider oprettet en specialistuddannelse i Psykopatologi i DPF. Selskab for Psykologisk Psykiatri blev et specialebærende selskab, med de rettigheder & forpligtelser, der følger af det.  Der var særdeles meget at gøre i det nye Psykopatologiske Fagnævn i især det første års tid, da mange søgte specialistgodkendelse under overgangsordningen.

I 2010 kom så Specialpsykologuddannelsen inden for psykiatrien. Specialpsykologerne blev opfordret til at danne deres eget faglige netværk inden for Selskab for Psykologisk Psykiatri. Men de valgte i stedet at oprette et separat fagligt selskab. –  Mange har glædet sig over, at der endelig er kommet en strømlinet, arbejdsgiverbetalt videreuddannelse for psykologer, a la lægernes, hvor man hidtil  jo selv har måttet sammenstykke en specialistuddannelse som et puslespil af mange forskellige kurser, måske over en årrække, som man selv har måttet finde måder at få finansieret på. – Andre har dog slået på, at i en videreuddannelse, der er betalt af arbejdsgiverne, er det også i høj grad arbejdsgiverne, der bestemmer indholdet, og at specialpsykologer under uddannelse i høj grad må tage sig af hvad, der traditionelt har været lægeopgaver i psykiatrien, hvor der typisk mangler læger. Nogle specialpsykologer under uddannelse har også klaget over ikke at have tid nok til psykoterapi; ligesom der i den travle psykiatriske dagligdag er blevet mindre og mindre tid til klassisk psykologisk testning.

Nogle psykologer har ønsket at holde sig til at lave traditionelt psykologarbejde i psykiatrien, ligesom en del hverken har søgt specialistuddannelse i Psykopatologi el. specialpsykologuddannelse, men en anden specialistuddannelse, oftest som specialist i Psykoterapi.

Generelt kan man sige, at det siden 2010 har været en selvfølge, at der er en hel del psykologer ansat i psykiatrien, men at deres metodefrihed til gengæld er blevet kraftigt beskåret. I Regionerne er det i høj grad bestemt oppefra, hvordan psykologer skal arbejde terapeutisk.

Selskabets formål er beskrevet i vores vedtægter, § 2.  Vores hovedopgave er i dag i praksis at arrangere meritgivende kurser på specialiseringsmodulet på specialistuddannelsen i Psykopatologi, som der faktisk er en vis efterspørgsel efter blandt DPF’s medlemmer.

Selskabet har fra starten haft en repræsentant i Psykopatologisk Fagnævn, er derudover aktivt med i diverse udvalgsarbejde i DPF, f.eks. omkring diagnoser, og afgiver høringssvar, omkring opdatering af officielle kliniske retningslinjer o.a..

Arrangementer i selskabet

  • GENERALFORSAMLING 2025

    Dato 07.04.2025

    Hermed indkaldes til Generalforsamling torsdag 12. juni 2025 kl. 17.00.

    Den afholdes i Psykologforeningen Stockholmsgade 27, 2100 København Ø.

    I år har vi valgt at invitere Jonas Vennike Ditlevsen til at holde et oplæg med mulighed for efterfølgende diskussion, inden vi tager fat på selve generalforsamlingen.

    Oplægget “Det neurodivergente fejlgreb: Hvorfor ADHD og autisme ikke bør forstås som neurologiske udviklingsforstyrrelser” ved psykolog Jonas Vennike Ditlevsen starter kl. 17.00 og vil lægge op til efterfølgende diskussion og debat.
    Her vil vi diskutere det neurologiske grundlag for, hvad mange benævner “neurodivergens” når vi taler ADHD og autisme og i det hele taget om man kan tale om diagnoserne som “udviklingsforstyrrelser”.

    Dagsorden for generalforsamlingen

    1. Valg af dirigent og referent.
    2. Godkendelse af dagsorden.
    3. Beretning om selskabets virksomhed i 2024.
    4. Forelæggelse af det i DP reviderede og godkendte regnskab for 2024 til orientering/godkendelse.
    5. Fastlæggelse af arbejdsopgaver for 2025.
    6. Behandling af indkomne forslag.
    7. Fastlæggelse af kontingent.
    8. Valg af bestyrelsesmedlemmer og suppleanter. På valg er: Susanne Bærentzen, Birgitte Bechgaard, Sofie Wagner og Kristoffer Jul Paaske
    9. Beretning om fagnævnets virksomhed det forløbne år.
    10. Indstilling af medlemmer til fagnævn.
    11. Eventuelt

    Såfremt du ønsker forplejning, sandwich og vand m/u brus, bedes du tilmelde dig senest den 1. juni 2025. Det gør du ved at sende en mail til: spp@dp-decentral.dk (eller ved at besvare denne mail).

    Mange hilsner

    Bestyrelsen i Selskab for Psykologisk Psykiatri.

Medlemmer i selskabets styrelse


Formand
Birgitte Bechgaard
birgitte.bechgaard@gmail.com
+4551583775

Næstformand
Dione Nogueira
DNpsykologi@live.dk
28769402

Kasserer
Josephine Bruun Lange
josephine.b.l@outlook.com
+4520663230

Styrelsesmedlem
Sofie Wagner
sofie@wagnermail.dk
+4525300746

Styrelsesmedlem
Kristoffer Jul Paaske
kristoffer.jul.paaske@gmail.com

Sekretær
Lars Andersen
Tlf. 35 83 83 56
E-mail: LHAnd48@gmail.com

Suppleant
Susanne Bærentzen
Privat Praksis
Tlf. 51 60 18 38
E-mail: frusus@mail.tele.dk

Du kan kontakte styrelsen på  spp@dp-decentral.dk

Indmeldelse i et selskab/netværk

Du indmelder dig igennem Mit DP unden fanen “Min Profil”. Her er et afsnit, der hedder “Indmeldelse i selskaber og netværk”, hvor du sætter flueben ud for det selskab/netværk, du gerne vil være medlem af.