De fleste HR-teams er klar til en ny rekrutteringsproces, men de møder ofte modstand fra den eller de ledere, som skal rekruttere. Det er på trods af, at mange ledere får ikke nok kvalificerede ansøgere på deres jobopslag. De synes, der er for mange, der ringer på opslaget med dårlige spørgsmål. De bruger for lang tid på at læse papirer fra irrelevante ansøgere, og de synes generelt, at det er kedeligt at lave jobbeskrivelser. Men det lettere at gøre det, vi altid har gjort.
Medbring et eksempel med på et jobopslag, som du enten har lavet eller et udkast til en jobbeskrivelse. På morgenmødet arbejder du med at gøre indholdet mere konkret og inspirerende. Du ender således med et meget konkret jobopslag samt et bud på nye rekrutteringsprocesser.
Morgenmødet består af korte oplæg og workshop med øvelser og småopgaver.
Oplægsholder er jobsøgningsekspert Ricki Nielsen. Gennem kurser, foredrag og rådgivning har Ricki siden 2009 hjulpet tusindvis af jobsøgende med at lande deres næste job. Den viden, deres succeshistorier og deres ærlige feedback har han omsat til, hvordan I kan optimere jeres rekrutteringsproces, så I fremover skaber en langt bedre rekrutteringsoplevelse. Ricki udgiver i foråret 2023 bogen ”Mange bolde i luften - Skriv konkrete jobopslag og skab en ny rekrutteringsproces”.
Vi åbner dørene kl. 8.30 og serverer kaffe/te og en croissant, inden vi starter morgenmødet kl. 9.00.
Målgruppe: Arrangementet er forbeholdt ledere, altså medlemmer som har ledelsesansvar. Begrænset antal pladser.
Deltagergebyr: Det er gratis at deltage (morgenmødet er kun åbent for medlemmer, som er ledere).
Arrangør: Arrangementet er en del af rækken af arrangementer under titlen 'Inspiration og værktøjer til dig som er leder'.
Disclaimer
”Da mødet afholdes i samarbejde mellem en række organisationer, er det nødvendigt, at vi oplyser dit navn og arbejdssted til den arrangerende organisation. Dermed udveksler vi også oplysning om dit fagforeningsmedlemskab. På mødet vil der endvidere blive omdelt en deltagerliste, som udelukkende angiver navn og arbejdssted for deltagerne. Ved din tilmelding giver du tilladelse til, at vi kan udveksle disse oplysninger, og at dit navn og arbejdssted vil fremgå af deltagerlisten. Oplysningerne udveksles udelukkende med den arrangerende organisation, og slettes af denne efter morgenmødet er afholdt. Du kan til enhver tid trække dit tilsagn tilbage ved at framelde dig mødet.”
Akademikertårnet, Lindevangs allé 2, 2000 Frederiksberg
Når dørene åbnes kl. 8.30 vil der være kaffe/te og en croissant inden vi starter mødet.
Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 9.00 – 11.00
Arrangementet er forbeholdt ledere, altså medlemmer som har ledelsesansvar. Begrænset antal pladser.
Det er gratis at deltage. deltagelse kun for medlemmer, som er ledere.
Kontakt kursuscenter@dp.dk